Doprava ZDARMA na objednávky nad 50€

9 krokov, ako sa brániť pred chrípkou

11.01.2023

Chrípka je v súčasnej dobe veľmi aktuálnou témou a plno z nás už toto ochorenie poslalo do perín. Príčinou je najmä chladné a sychravé počasie a prudké zmeny teplôt pri prechádzaní z vykúrených miestností do vonkajšej zimy. Aby sme znížili riziko ochorení, veľmi dôležitá je prevencia, ktorá pomôže zvýšiť obranyschopnosť organizmu.  

1. Zvýšte prísun vitamínov

.

Prísun vitamínov môžete zvýšiť pomocou najrôznejších doplnkov stravy v podobe vitamínu A, B, C, D a zinku alebo správne zostaveným jedálničkom, ktorý môžete doplniť čerstvou ovocnou a zeleninovou šťavou.

.

Fresh proti chrípke 1

.

Suroviny: 2 tyčky stopkového zeleru, 2 strúčiky cesnaku, 4 jablká. Suroviny vložíme do lisu a odšťavíme.

Fresh proti chrípke 2

.

Suroviny: 6 mandarínok, 2 pomaranče, 1 grapefruit, pol limetky, kúsok zázvoru. Ovocie ošúpeme a vložíme do odšťavovača alebo do mixéru.

Zázvorový čaj s medom

.

Suroviny: 2 veľké citróny, koreň zázvoru a med. Zázvor očistíme, nakrájame na tenké plátky alebo nastrúhame na hrubom strúhadle. Citrón umyjeme a s kôrou nakrájame na tenké plátky. Vložíme do pohára, zalejeme medom, uzavrieme a necháme 3 dni uležať. Konzumujeme ako čaj – lyžičku zmesi zalejeme horúcou vodou.

Šalát proti chrípke

.

Suroviny: 500 g kyslej kapusty, 2 mrkvy, 1 jablko, 1 cibuľa, lyžica chrenu, kyslá smotana. Zeleninu očistíme, mrkvu a jablká nastrúhame najemno. Pridáme scedenú kyslú kapustu, najemno nakrájanú cibuľu a smotanu. Premiešame a môžeme hneď podávať.

.

LO7090

RK3340

SM3500

ES1000

.

.

.

V akých potravinách nájdete vitamíny A, B, C, D a zinok?

.

  • Vitamín A – nájdete v mrkve, kapuste, vaječných žĺtkoch, červenej paprike alebo marhuliach.
  • Vitamín B – obsahujú strukoviny, orechy, celozrnné obilniny, vnútornosti, mliečne výrobky, hydina, rybie mäso, vajcia, mlieko, listová zelenina, kvasnice, ovsené vločky, slivky, banány, pomaranče, hrozno, …
  • Vitamín C – je okrem citrusov tiež v jablkách, hruškách, čiernom ríbezli, kiwi, jahodách, malinách, egrešoch, kapuste, špenáte, karfiole, brokolici, paradajkách, rakytníku či šípkach.
  • Vitamín D – nám do tela dodáva predovšetkým slnko, ale nájdete ho tiež v rybách (losos, makrela, tuniak), treščej pečeni, hubách alebo vajciach.
  • Zinok – obsahujú potraviny živočíšneho pôvodu, ako vnútornosti, mliečne výrobky, tmavé mäso, žĺtky a morské plody.

.

2. Dodržiavajte správnu hygienu

.

Dôkladná hygiena je základ. Správne umyté ruky sú účinnou prevenciou pred vírusmi, ktoré sa do tela bežne dostávajú cez ústa či nos, teda miest, ktorých sa rukami bežne dotýkame.

.

3. Vyhnite sa kontaktu s chorými

.

Obmedzenie kontaktu s chorými je samozrejmosťou. V období chrípok však obmedzte tiež fyzický kontakt s priateľmi, ako je podávanie rúk či objímanie.

.

4. Vyvarujte sa uzatvoreným priestorom s väčšou koncentráciou ľudí

.

V uzatvorených priestoroch s veľkou koncentráciou ľudí sa vírusy šíria veľmi rýchlo. Pokiaľ vám to situácia dovolí, vyhnite sa v období chrípok návštevy supermarketov, prostriedkov hromadnej dopravy alebo napríklad kina.

.

5. Dbajte na pestrú stravu

.

Pestrá strava je pre telo dôležitá, a to nielen v období ochorení. Jedálniček by teda nemal byť monotónny, ale naopak obsahovať širokú škálu najrôznejších potravín, ako sú mliečne výrobky, mäso, vajcia, ryby, obilniny, strukoviny, celozrnné druhy pečiva, ovocie a zelenina.

.

6. Otužujte sa

.

Otužovanie je skvelý spôsob na posilnenie imunity. Nemusíte hneď liezť do studenej vody, pre začiatok pomôže aj ľahko otvorené okno na spanie, cvičenie na čerstvom vzduchu alebo výmena horúcej vane za chladnejšiu sprchu. Vaše telo bude odolnejšie proti virózam v podobe chrípky, angíny či nachladenia.

.

7. Hýbte sa

.

Fyzická aktivita je ďalšou výbornou prevenciou chrípky. Podporiť ju môžete napríklad pravidelnými prechádzkami alebo behaním na čerstvom vzduchu. Čo komu vyhovuje.

.

8. Pravidelne vetrajte

.

Vírusy chrípky sa šíria kvapôčkami, teda vzdušnou cestou. V domácnostiach býva v zimnom období vzduch často suchý a vydýchaný, a to zvyšuje schopnosť prežívania vírusov a baktérií. Suchý vzduch tiež vysušuje sliznicu, ktorá tak stráca prirodzenú obranyschopnosť, spôsobuje dýchacie problémy, kašeľ, zápaly nosohltanu, ochorenia dýchacích ciest a bolesti dutín. Šírenie vírusov v miestnosti môžete zabrániť pravidelným a intenzívnym vetraním. Suchý vzduch vám pomôžu vyriešiť zvlhčovače vzduchu.

.

ZV2010

ZV1200

ZV1021

ZV1005

.

.

9. Nezabudnite na kvalitný spánok

.

Kvalitný odpočinok a dostatočný spánok patrí medzi ďalšie skvelé zbrane proti ochoreniu, a to nielen chrípky. Dlhodobý nedostatok spánku zvyšuje riziko vážnych ochorení, prispieva k zlej nálade, vedie k častému zabúdaniu, znižuje schopnosť sústredenia a celkovú funkciu organizmu.

.

.

Ako dlho prežíva vírus chrípky na predmetoch?

.

  • Na tvrdom hladkom povrchu, ako je plast, kov (klávesnica, myš, kľučky, plastové sedadlá v hromadnej doprave ... až 48 hodín
  • Na oblečení, v látkach, na papieri a to vrátane papierových vreckoviek ... až 12 h
  • Na rukách ... až 5 minút (je to síce najkratšia doba, ale rukami sa najčastejšie dotýkame tváre, čím môže dôjsť k prenosu vírusov)