Doprava ZDARMA na objednávky nad 50€

Ako vyčistiť linoleum bez chémie

19.04.2023

Linoleum je obľúbenou krytinou veľa domácností. Ponúka veľké množstvo vzorov a farieb a hodí sa do každej miestnosti. Uchovajte si jeho krásny vzhľad bez nákupu drahých prípravkov. Všetko potrebné nájdete totiž doma v skrini.

Rovnako ako u ostatných podláh najskôr povrch dôkladne zameťte alebo povysávajte. Podlahu následne vytrite teplou mydlovou vodou. Pokiaľ chcete docieliť krásny lesk pridajte do vody trochu octu. Rovnaký výsledok dosiahnete tiež s avivážou na bielizeň, ktorá vám naviac domácnosť krásne prevonia.

.

Rady a tipy na údržbu linolea

.

  • Šmuhy od topánok a nábytku – stačí odstrániť klasickou gumou a následne zotrieť
  • Stopy od pera – zmiešame hrubozrnnou kuchynskou soľou s niekoľkými kvapkami octu, zmes nanesieme na popísané miesta a necháme chvíľu pôsobiť, potom zotrieme
  • Stopy od atramentu – navlhčite zápalnú časť zápalky a týmto koncom znečistené miesto vyčistite
  • Hrdza – k odstráneniu škvŕn od hrdze pomôže citrónová šťava, ktorú na poškodené miesta nalejte a po chvíli zotrite
  • Vyblednutie – pokiaľ je vaše linoleum zašlé a vyblednuté, k navráteniu starej krásy pomôže obyčajný ocot a teplá voda (v pomere 4 PL na 1 l vody). Týmto roztokom podlahu navlhčite, nechajte približne 30 min. pôsobiť a potom vydrhnite.
  • Tmavé škvrny – ľahko vyčistíte pomocou kyslých mliečnych výrobkov (kyslé mlieko, kefír, cmar, zákys, jogurt a pod.). Potrite nimi tmavý fľak, nechajte 30 min. pôsobiť a umyte.
  • Zažltnuté škvrny – vyčistíte tiež pomocou kyslého mlieka alebo pomocou teplej vody so šampónom na vlasy
  • Veľmi znečistené miesta – k odstráneniu silných nečistôt môžete využiť vodu, v ktorej sa varili zemiaky
  • Bežná údržba a lesk – ďalším jednoduchým prípravkom na bežnú údržbu linolea je obyčajný šampón na vlasy, ktorý stačí rozmiešať v teplej vode. Vzniknutým prípravkom podlahu vytrite a uvidíte, ako sa bude krásne lesknúť a opäť vyniknú jej farby.
  • Staré, zašlé linoleum – ani staré a rokmi zašlé linoleum nemusíme hneď vyhadzovať. Chce to len trochu práce a trpezlivosti. Pripravíme si roztok z teplej vody a žlčového mydla, ktorým podlahu dôkladne vykefujeme.

.

Čomu sa vyvarujte?

.

Na linoleum nepoužívajte žiadne drsné čističe, ako sú napríklad tekuté piesky, ďalej potom rozpúšťadlá, petrolej, benzín, terpentín alebo napríklad bielidlá. Mohli by poškodiť štruktúru linolea a narušiť jeho farbu.

.

.

Ideálni pomocníci na upratovanie tvrdých podláh

.

S upratovaním linolea vám pomôžu vysávače opatrené parketovou hubicou alebo hardfloor kefou, ktorá je určený na upratovanie tvrdých podláh. Nesmieme zabudnúť ani na parné mopy, ktoré vám podlahu naviac i dezinfikujú. Horúca para dokáže rozpustiť všetky nečistoty a zahubiť až 99 % baktérií bez chemických prostriedkov.

.

.

VR3520

VP6130

VP8290

CP2110

.

.

prezrite si všetky vreckové vysávače a bezvreckové vysávače s parketovou hubicou

.

prezrite si všetky robotické vysávače a tyčové vysávače s kefou na tvrdé podlahy

.

prezrite si všetky parné mopy a čističe

.


.

Parketová hubica je určená pre upratovanie všetkých tvrdých podláh, ktoré v domácnosti máte. Je špeciálne navrhnutá pre šetrné upratovanie, aby ste si podlahu nepoškriabali alebo inak nepoškodili.

Kefa na tvrdé podlahy (Hardfloor) dokáže vďaka mäkkému povrchu so špeciálnymi vláknami zachytiť až 3x viac nečistôt vrátane miniatúrnych častíc. S touto kefou dosiahnete efektívne a zároveň šetrného upratovanie bez poškriabaných podláh.

Obrázok, na ktorom je diagram

Automaticky generovaný popis

Parné čistenie je založené na kombinácii tlaku a vysokej teploty okolo 100 °C. Horúca para dokáže zahubiť až 99 % baktérií, ktoré sa v domácnosti bežne vyskytujú, a rozpustia všetky nečistoty. Upratovanie pomocou pary je rýchle, vysoko účinné a zároveň šetrné k životnému prostrediu, pretože nevyžaduje použitie chemických prostriedkov. Uprataný povrch je dokonale čistý a dezinfikovaný. Parné čističe naviac nevíria prach po domácnosti, takže sú vhodné pre rodiny s malými deťmi, alergikmi a astmatikmi.